top of page

ANEMIA

Anemia (niedokrwistość) jest najczęstszym zaburzeniem krwi. Rozwija się z powodu zbyt małej liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) lub niedostatecznej ilości zawartej w nich hemoglobiny. PRZYCZYNY ANEMII

Produkcja czerwonych krwinek odbywa się w szpiku kostnym. Pod wpływem wielu różnych czynników może dochodzić do nieprawidłowości w tym procesie, np. niedobór żelaza w organizmie sprawia, że w szpiku kostnym wytwarzana jest zbyt mała liczba czerwonych krwinek, mają one zbyt mały rozmiar i zawierają za mało hemoglobiny.
ANEMIA OBJAWY:

✔️łatwe męczenie się,

✔️ utrata energii,

✔️ osłabienie,

✔️ przyspieszone tętno, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym,

✔️ duszności,

✔️ bóle głowy,

✔️ zawroty głowy,

✔️ trudności z koncentracją i uwagą,

✔️ bladość skóry,

✔️ kurcze nóg,

✔️ uczucie zimna,

✔️ podatność na infekcje.


Objawy anemii mogą być różne. Zależą m.in. od jej rodzaju, ciężkości czy leżącego u jej podłoża problemu zdrowotnego. Istnieją jednak pewne objawy, które są wspólne dla wielu typów niedokrwistości.


Inne objawy są związane z poszczególnymi typami niedokrwistości.

Konsekwencją anemii spowodowanej niedoborem żelaza może być:

✔️ wypadanie włosów,

✔️ suchość skóry,

✔️ pojawienie się podłużnych rowków i prążków na paznokciach ✔️łaknienie spaczone, czyli apetyt na niejadalne produkty, np. krochmal, glinę, lód, kredę czy surowy ryż (częsty objaw u dzieci).W Punkcie Pobrań Diamen wykonasz badania mające na celu rozpoznanie anemii spowodowanej niedoborem żelaza.


PAKIET ANEMIA zawiera następujące badania:


✔️ Morfologia krwi jest badaniem krwi pozwalającym także na rozpoznawanie niedokrwistości. Świadczą o niej m.in.: zmienność kształtu i wielkości erytrocytów, stężenie hemoglobiny i wielkość hematokrytu. Zaburzenia wielkości i kształtu erytrocytów łączą się z niedoborami żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12.


✔️ Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem, który pełni znaczącą role w tworzeniu hemoglobiny. W organizmie żelazo jest też obecne w barwniku krwinek czerwonych (erytrocytów), w białkach budulcowych komórek (np. mioglobina) i enzymów.


✔️ Ferrytyna to białko wiążące żelazo, tworzy jego rezerwę, przy czym nadmiar żelaza powoduje wzrost poziomu ferrytyny. Rezerwa zmniejsza się przy wyrównywaniu deficytu żelaza spowodowanego dietą lub ubytkami krwi.


✔️ Transferyna - oznaczenie poziomu jest pomocne przy różnicowaniu niedokrwistości lub gdy podejrzewany jest zarówno nadmiar, jak i niedobór żelaza we krwi.


✔️ Odczyn Biernackiego - OB (odczyn opadania czerwonych krwinek).


✔️ Witamina B12 oraz kwas foliowy w prawidłowych stężeniach są konieczne dla zapewnienia powstawania prawidłowych krwinek czerwonych.

Comments


bottom of page