top of page

DIAGNOSTYKA NIEDOBORÓW WITAMINY DW Punkcie Pobrań Diamen mają Państwo możliwość wykonania badania poziomu witaminy D3 - ocenę poziomu całkowitej 25-hydroksy witaminy D-witaminy 25(OH)D.


Spadek odporności może być związany z mniejszą ekspozycją na promieniowanie słoneczne, a więc z mniejszą ilością witaminy D. Organizm, który posiada odpowiednią ilość witaminy D jest w stanie sam bronić się przed wieloma chorobami wirusowymi czy bakteryjnymi.


Obecnie dysponujemy badaniami wykazującymi, że optymalny poziom witaminy D w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Jednocześnie obniża ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji.


Ergokalcyferol (witamina D2) znajduje się w roślinach i grzybach, a cholekalcyferol (witamina D3) w produktach odzwierzęcych (ryby i olej rybny, wątróbka, żółtka jaj, masło), ale powstaje też na skutek promieniowania ultrafioletowego na skutek syntezy w skórze.

Ludzka skóra wytwarza witaminę D3, gdy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Bardzo podobny proces zachodzi w roślinach i grzybach, gdzie światło UVB prowadzi do powstawania witaminy D2 związku występującego w olejach roślinnych.

Comments


bottom of page